Zachowanie poufności

Zapewniam, że wszystkie dane osobowe czytelników bloga, w tym ich adresy mailowe, nie zostaną upublicznione, bez ich wyraźnej zgody.

2 odpowiedzi na „Zachowanie poufności

 1. Małgorzata pisze:

  Witam serdecznie
  Mamy problem z działem spadku po zmarłej (mojej mamie)
  Przed mamą zmarła babcia po której jest działka o wartości 60tys zł oraz łąka trwała wartość 3 tys.zł. Spadek po babci odziedziczyli moja mama, siostra mamy oraz wnuk babci. Po babci nie było działu spadku. Moja mama zmarła pozostawiając po sobie dodatkowo własnościowe mieszkanie. Po mamie dziedziczę ja, moja siostra i małoletni wnuk. Na działkę o wartości 60tys zł mamy kupca. Złożyliśmy wniosek w sądzie rodzinnym o wydanie zgody na sprzedaż działki oraz dział spadku po mojej mamie. Mama małoletniego nie była żoną mojego brata i może reprezentować go w sprawach sądowych. Na nasz wniosek sąd rodzinny wyraził jedynie zgodę na reprezentowanie przez matkę małoletniego w postępowaniu o dział spadku po zmarłej mojej mamie. Nie mamy zgody na sprzedaż działki. Jak należałoby napisać wniosek o dział spadku po mojej mamie? nasza propozycja działu jest taka, że ja ze względu na to, że jako jedyna zamieszkuje miejsce spadku chcę mieć na własność mieszkanie oraz cały udział spadku mamy po babci aby móc sprzedać działkę, a siostrę i małoletniego bratanka spłacić w odpowiednich częściach. Czy sąd może przychylić się do takiego wniosku? Nadmienię, że i mama i babcia pozostawiły po sobie długi nie przekraczające zakres majątku, które ja pokrywam za siebie i w imieniu małoletniego. Pozostali każdy w swojej części.

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   Sąd opiekuńczy postąpił słusznie – nie można wydać zgody na sprzedaż działki, jeżeli nie dokonano działu spadku. Jak najbardziej możecie Państwo z góry zaplanować sposób podziału – jest to nawet wskazane i spowoduje, że za opłatę od wniosku o dział spadku zapłacicie Państwo 300zł, a nie 500 zł gdyby zgody nie było. Jednakże należy pamiętać, że nie możecie Państwo we wniosku napisać, iż chce Pani przejąć na własność spadek mamy po babci. We wniosku trzeba napisać o konkretnych przedmiotach lub nieruchomościach, nie zaś o udziale w innym spadku. Rodzi to konieczność uprzedniego uregulowania sprawy spadkowej po Pani zmarłej babci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *