Spadkobierca małoletni-co zrobić, gdy dziedziczy niepełnoletnie dziecko?

Tak jak mogli Państwo przeczytać w artykule

http://www.spadkowepostepowanie.pl/blog/2012/11/02/jak-zlozyc-oswiadczenie-o-przyjeciu-lub-odrzuceniu-spadku/ każdy spadkobierca może spadek przyjąć lub go odrzucić. Przepisy prawa cywilnego przewidują również określone skutki na wypadek, gdyby oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku nie zostało złożone przez spadkobiercę w terminie 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku. Wedle generalnej zasady następuje wówczas automatycznie skutek, jak gdyby spadkobierca przyjął spadek wprost, bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe. Zasada ta nie obowiązuje jednak gdy spadkobiercą jest osoba małoletnia. Wtedy niezłożenie oświadczenia w ww. terminie powoduje automatyczny skutek w postaci przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że taki małoletni spadkobierca odpowiada wówczas za długi spadkowe w sposób ograniczony (do wysokości tzw. stanu czynnego spadku).  Inaczej można powiedzieć, że małoletni będzie zobowiązany do spłacenia ewentualnych długów spadkowych w wysokości nie wyższej niż wartość odziedziczonego spadku.

W przypadku gdy do kręgu spadkobierców należy dziecko, po wydaniu przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, pojawiają się wielokroć problemy związane z działem spadku, ze sprzedażą odziedziczonej nieruchomości, czy np. z wypłatą odziedziczonych pieniędzy z banku. Problemy te związane są głównie z tym, że mimo, iż rodzice sprawują zarząd majątkiem swoich nieletnich dzieci, to jednak nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko (taką czynnością będzie na przykład sprzedaż nieruchomości wchodzącej w skład spadku).

Przykładowo, gdy spadek po zmarłym dziedziczy jego żona i nieletnie dziecko, a w skład spadku wchodzą pieniądze na rachunkach bankowych, bank nie będzie miał możliwości automatycznego wypłacenia środków w części należącej do małoletniej córki. Jeśli kwota pieniędzy przekracza zakres zwykłego zarządu do wypłaty środków konieczne będzie przedstawienie stosownego postanowienia sądu rodzinnego. Sąd może zaś w takich wypadkach wyrazić zgodę na wypłatę matce środków należących do dziecka lub też może wyznaczyć kuratora do przeprowadzenia takiej czynności. Kuratorem są w podobnych sytuacjach najczęściej osoby bliskie, członkowie rodziny.

W związku z tym, że sytuacja odziedziczenia spadku lub jego części przez dziecko w wielu wypadkach powoduje, że konieczne jest zwrócenie się do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego lub też konieczne staje się złożenie wniosku o przeprowadzenie działu spadku w obecności kuratora ustanowionego dla dziecka, zachęcam Państwa do zadawania pytań dotyczących konkretnych problemów i sytuacji związanych z dziedziczeniem przez małoletniego.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

80 odpowiedzi na „Spadkobierca małoletni-co zrobić, gdy dziedziczy niepełnoletnie dziecko?

 1. Monika pisze:

  Dzień dobry. mam pytanie do Pani. Mój syn ma 17 lat, czy ja składam w jego imieniu oswiadczenie o pszyjęciu spadku, czy on już sam może złożyć takie oświadczenie?Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   Pani syn jest jeszcze małoletni, a więc nie może sam złożyć oświadczenia o odrzuceniu spadku. Aby dokonać takiej czynności w imieniu małoletniego musi mieć Pani zgodę sądu opiekuńczego. Dlatego powinna Pani niezwłocznie wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka (będzie to właśnie czynność odrzucenia spadku). Proszę również pamiętać, że jeśli oświadczenie nie zostanie złożone w imieniu dziecka w ustawowym terminie Pani syn nabędzie spadek, ale z dobrodziejstwem inwentarza, a więc z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe.
   Pozdrawiam

 2. leszek pisze:

  jeśli moje nieletnie dzieci przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza i są to raczej same długi to kto zapłaci za spis pozostawionego inwentarza?

  • Beata Białek pisze:

   Witam Pana,
   Do długów spadkowych należą między innymi koszty postępowania spadkowego, a więc również koszty sporządzenia spisu inwentarza. Sąd wydając postanowienie o zleceniu sporządzenia spisu inwentarza z reguły określa, że koszty jego sporządzenia będą pokryte z masy spadkowej. Jest to zresztą zgodne z przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza. Zgodnie z przepisami tego Rozporządzenia, jeżeli postanowienie o zabezpieczeniu spadku lub o sporządzeniu spisu inwentarza wydane zostało, z urzędu lub na wniosek osoby nie mającej obowiązku uiszczenia kosztów sądowych, sąd postanawia ściągnięcie tych kosztów z majątku spadkowego. Jednocześnie jeśli majątek spadkowy nie pozwala na pokrycie tych kosztów, nie oznacza to automatycznie, iż mogą one być ściągnięte ze spadkobiercy, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Podsumowując, jeżeli sam nie złożył Pan w imieniu dzieci wniosku o sporządzenie spisu inwentarza może się Pan skutecznie bronić przed pokrywaniem tych kosztów.
   Pozdrawiam

 3. Daria Slough pisze:

  Szanowni Panstwo,
  moj byly maz zmarl, pozostawil pieniadze (a moze dlugi) na koncie, do ktorego prawo ma tylko nasze niepelnoletnie dziecko (byc moze i dom rodzicow byl mu przepisany lub inne, tego nie wiem). Ja i dziecko mieszkamy za granica, dodatkowo jestem w ciazy, wiec czeste przyjazdy do kraju sa niemozliwe. Dlatego tez dziadkowie dziecka sugeruja, aby opiekunem ustanowic ich corke (siostre bylego meza) lub kogos obecnego tam z mojej rodziny. Moje pytanie: czy moge odrzucic ten spadek i jak sie do tego zabrac? ORAZ : Jesli wyraze zgode na to, aby siostre (bylego meza) ustanowiono opiekunem dot. postepowania spadkowego , jakie i czy w ogole moga byc tego konsekwencje (rozumiem, ze bedzie to czyn prawomocny az do pelnoletnosci dziecka)? Jak wg Panstwa najlepiej postapic biorac rowniez pod uwage fakt, ze do momentu smierci ich syna rodzina jego nie traktowala mnie nigdy przyjaznie. Z gory serdecznie dziekuje za jakakolwiek wskazowke w mojej srawie.
  Pozdrawiam
  Daria

  • Beata Białek pisze:

   Szanowna Pani,
   Jeśli Pani były mąż nie wstąpił w nowym związek małżeński, jak również nie ma innych dzieci i nie sporządził testamentu, Państwa wspólne dziecko będzie w tej sytuacji jedynym spadkobiercą, któremu przysługuje prawo do całego spadku po ojcu. Jednocześnie z Pani maila wynika, że nie wiadomo, czy spadek pozostawiony przez byłego męża obciążony jest jakimiś długami oraz czy w skład spadku wchodzą jakiekolwiek aktywa.
   W przypadku gdy spadkobiercą jest małoletni, w razie niezłożenia żadnego oświadczenia (o przyjęciu lub odrzuceniu spadku) w jego imieniu w terminie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, dziecko nabędzie spadek automatycznie z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za ewentualne długi spadkowe do wartości nabytego majątku. Ta zasada chroni więc Pani dziecko przed przejęciem długów, które nie mogłyby zostać spłacone. Proszę jednak pamiętać, że niezależnie od tego jaką drogę Pani odbierze, to jest czy zdecyduje się Pani na odrzucenie całego spadku w imieniu swojego dziecka (bo np. wyjdzie na jaw, że długów jest bardzo dużo), czy też będzie Pani chciała, aby dziecko normalnie dziedziczyło po ojcu, w każdym wypadku niezbędna będzie Pani osobista wizyta w sądzie. W pierwszym wypadku na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka musiałaby mieć Pani zgodę sądu opiekuńczego, zaś w drugim wypadku dla stwierdzenia nabycia praw do spadku przez dziecko również konieczne będzie założenie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku i wizyta w sądzie. Jeśli dziecko stanie się właścicielem majątku, wówczas na wszelkie rozporządzenia tym majątkiem, także będzie potrzebna zgoda sądu opiekuńczego. Dlatego w tej sprawie nie uniknie Pani czynnego udziału i chociażby sporadycznych wizyt w Polsce. Jednocześnie jeśli nie ma Pani zaufania do rodziny męża trudno radzić udzielanie im jakichkolwiek pełnomocnictw, które w tej sprawie i tak na niewiele by się zdały. Może Pani pomyśleć ewentualnie o ustanowieniu profesjonalnego pełnomocnika, który po zapoznaniu się ze sprawą przygotuje w Pani imieniu właściwe dokumenty do sądu, ale jak pisałam wyżej Pani przyjazd do kraju na pewnym etapie sprawy będzie konieczny.
   Pozdrawiam

 4. Daria Slough pisze:

  Szanowna Pani Mecenas,
  Serdecznie dziekuje Pani za tak wazne dla mnie informacje.
  Pozostaje z szacunkiem,
  Daria.

 5. joanna pisze:

  Witam,
  moj ojciez zmarl i po jego smierci dowiedzialam sie, ze ma jeszcze domniemanego syna z poprzedniego zwiazku. Ojciec podobno przez cale zycie twierdzil, ze to nie jego syn i ze zostal wrobiony w ojcostwo.
  Jako spadek pozostawil mieszkanie i oszczednosci. Przed rozpoczeciem postepowania spadkowego chcialabym zweryfikowac, czy ta osoba rzeczywiscie jest synem mojego ojca. W tym celu pobralam juz probke DNA od ojca.
  1. czy jest mozliwosc zmuszenia tej osoby do poddania sie badaniu DNA? Domyslam sie, ze dobrowolnie tego nie zrobi, tym bardziej, ze w gre wchodzi spadek.
  2. jezeli jest taka mozliwosc, jak postepowac?
  Z gory dziekuje za pomoc!

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   niestety nie ma możliwości na obecnym etapie złożenia wniosku o zaprzeczenie ojcostwa. Taki wniosek może złożyć mężczyzna , który uznał ojcostwo – w terminie 6 m-cy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, ale nie później niż do uzyskania przez dziecko pełnoletniości. Pani ojciec miał na to czas przez 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedział się o dziecku pozamałżeńskim. Podkreślam, że termin liczy się od momentu dowiedzenia się przez Pani ojca, nie przez Panią jako spadkobierczynię.
   W praktyce oznacza to, że jeżeli Pani ojciec nie pozostawił testamentu, przyrodni brat będzie dziedziczył po nim na równi z Panią.

 6. Mariusz pisze:

  Czy w sytuacji kiedy spadkobiercą jest małoletni a przedmiotem spadku są zarówno długi jak i udział 1/2 w nieruchomości , to czy wierzyciel ( osoba prywatna ) ma jakąkolwiek możliwość odzyskania swojej należności ? Jeśli tak to jakie ?

  • Beata Białek pisze:

   Dziecko w razie przyjęcia spadku dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza, czyli pasywa tylko do wysokości aktywów. Jeżeli dziecko jest właścicielem 1/2 nieruchomości to wierzyciel ma prawo domagać się swojego zaspokojenia do maksymalnej wysokości wartości nieruchomości dziecka. Dla przykładu – udział dziecka w nieruchomości wart jest 300000 zł, a dług wobec wierzyciela wynosi 370000zł, wierzyciel może żądać spłaty 300000zł, ponieważ tyle jest warta współwłasność dziecka w mieszkaniu.

 7. Jędrzej pisze:

  Witam,

  Jestem w podobnej sytuacji, mianowicie, teściowej brat zmarł w grudniu 2013 i pozostawił po sobie dług, żona teściowej brata i jego dzieci zrzekły się jego, teściowa oraz jej dzieci również rzekły się tego i pozostał mój niespełna roczny syn na końcu tego łańcuszka. Wniosek do sądu rodzinnego został skierowany. Zostałem wezwany w charakterze strony do sądu z zobowiązaniem do udokumentowania zadłużenia i jego wysokości. Żona posiada jedynie oświadczenie żony t.b., w skrócie o tym, że nic nie posiadał, a jedyne co po nim pozostało, to „niespłacone kredyty oraz inne zobowiązania”, bez podania ich wysokości. Komornik podobno jakikolwiek dokument o wysokości zadłużenia może wystawić, po tym jak sąd do niego skieruje pismo. Dodatkowo żona powiedziała mi, że może sąd sprawdzać czy jestem w stanie spłacić ten dług i od tego uzależnić decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu długu przez mojego syna. (wydaje mi się to abstrakcją, ale nic mnie już nie zdziwi w tym kraju ;))
  Dodatkowo w czerwcu podpisałem intercyzę z żoną.
  Pytanie:
  1) co jest niezbędne do tego przesłuchania? Jakieś dokumenty, wiedza? Zmarłego nigdy w życiu nie widziałem, nie rozmawiałem z nim, żadnych korzyści od niego nie przyjąłem, itd.
  2) czy prawdą jest to co powiedziała mi żona o tym, że sąd może w taki sposób rozpatrywać wniosek? Przecież jest to działanie na moją szkodę.
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam,
  Jędrzej

  • Beata Białek pisze:

   Witam Pana,
   jeżeli posiada Pan wiedzę, w którym banku był zadłużony brat teściowej, powinien Pan udać się do placówki i tam przedstawić pismo z zobowiązaniem Sądu. Pracownik banku, z uwagi na istnienie Pana interesu prawnego, udzieli Panu informacji o zadłużeniu spadkodawcy.
   Do przesłuchania potrzebny jest Panu jedynie dowód osobisty oraz wyżej wspomniane dokumenty z banku. Nie musi się Pan przygotowywać do tej czynności, jeżeli nie będzie Pan czegoś pamiętał lub wiedział – proszę powiedzieć o tym wprost Sądowi.

   Pana małżonka jest w błędzie. Trzeba pamiętać, że to Pana syn – a nie Pan – jest spadkobiercą, dlatego też nie może opierać rozstrzygnięcia na Pana możliwościach finansowych. W związku z tym dziecko dziedziczy spadek w ograniczony sposób, tj. za długi odpowiada tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Na sprawę został pan wezwany w charakterze strony, ponieważ jest Pan przedstawicielem ustawowym małoletniego.

 8. kowalczyk pisze:

  Dzień dobry pani..mam pytanie :nie bedac w zwiazku malozenskim z partnerem ale mamy razem dziecko.co mam zrobic po smierci partnera ,nie zrzekajac sie ze spadku.w imieniu maloletniego dziecka 6 lat aby moc splacic dlugi ktore mial partner gdy zaden bank nie chce mi udzielic zadnych informacji.

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   niestety z tytułu pozostawania w konkubinacie w świetle prawa jest Pani dla partnera obcą osobą, co zaś przekłada się na brak możliwości zasięgnięcia przez Panią informacji o stanie zadłużenia. Ma Pani możliwość przystąpienia do długu partnera – jest to pisemna umowa, która może Pani zawrzeć z partnerem bądź bezpośrednio z bankiem. W razie jej zawarcia, za spłatę zadłużenia odpowiada Pani na równi z partnerem – a co za tym idzie – w razie jego śmierci zobowiązanie przechodzi na Pani osobę.
   Jeżeli partner zmarł, w pierwszej kolejności powinna Pani złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w imieniu dziecka. Po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, może Pani zwrócić się do banku jako przedstawicielka ustawowego małoletniego w celu zasięgnięcia dokładniejszych informacji o zadłużeniu. Po śmierci spadkodawcy także możliwe jest przejęcie długu partnera. Aby przejąć dług powinna Pani zawrzeć pisemną umowę z bankiem.

 9. kowalczyk pisze:

  Dziękuję bardzo za inyformacje..a jak ja nie zrobie teraz nic w imieniu dziecka,jakie konsekwencje moze ono poniesc teraz badz jak uzyska pelnoletnosc

  • Beata Białek pisze:

   Jeżeli nie podejmie Pani żadnych czynności, Pani dziecko automatycznie przejmie spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. W praktyce znaczy to tyle, że dziecko odpowiada za odziedziczone po partnerze długi do wysokości wartości spadku. Dla przykładu, jeżeli długi Pani partnera wynosiłyby 300 ooo zł, a wartość spadku, które odziedziczyło dziecko to 150 000zł, to dziecko zobowiązane będzie do spłaty długów w wysokości 150 000 zł a nie 300 000 zł. Odwracając sytuację – gdy długi partnera wynosiłyby hipotetycznie 150 000 zł, a wartość spadku to 300 000 zł, spadkobierca pokrywa zobowiązania, co daje realną wartość spadku ( po spłaceniu długu) 150 000 zł.

 10. basia pisze:

  Witam proszę o odpowiedź ,jeśli syn w chwili śmierci ojca w 2011 r.miał 16 lat i w okresie 6 miesięcy nie odrzucił spadku(ja w jego imieniu tego nie zrobiłam)to teraz? Oznacza że przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza? Ale co jak nie ma nic?mieszkanie było administracji i ona wyrzucila wszystko z niego wjec ic nie ostalo ?

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   Pani syn odziedziczył spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli nie ma żadnej masy spadkowej to Pani syn nic nie dziedziczy. Jeżeli zmarły mąż miał same długi, syn także ich nie dziedziczy. W Państwa przypadku, jeżeli nie było żadnych składników masy spadkowej, nie było potrzeby składania oświadczenia o odrzuceniu spadku, ponieważ w obu przypadkach nic nie przechodzi na Pani dziecko.

 11. Agnieszka pisze:

  Witam, proszę o pomoc. Mój teść zmarł 2009 roku i zostawił po sobie same długi. Mąż i jego bracia zrzekli się długów do pół roku w obecności notariusza. W kancelarii na pytanie co z naszymi dziećmi usłyszeliśmy iż mamy się nie martwić i już nic nie musimy robić ponieważ dzieci nie dziedziczą długów po dziadkach tylko spadek z dobrodziejstwem inwentarza a że teść nic nie posiadał to nie ma problemu. AAAA teraz po 3 latach dzieci otrzymują pismo z sądu (komornika), banku iż trzeba coś uregulować (zapłacić 30 tys) lub okazać zrzeczenie się spadku. Proszę o poradę co robić dzieci mają po 13 lat a co będzie jak osiągną 18 czy coś im grozi. ????

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   proszę złożyć do sądu wniosek o o uchylenie się od skutków prawnych braku oświadczenia o odrzuceniu spadku, niezłożonego pod wpływem błędu co do prawa. We wniosku proszę napisać, iż pozostawaliście Państwo w błędzie co do rozciągłości oświadczenia o odrzuceniu spadku. W praktyce ułatwi to, w razie ponownej sytuacji z wezwaniem do zapłaty od firmy windykacyjnej, szybsze unicestwienie jej działań. Kancelaria, która udzieliła Państwu porady miała rację – dziecko dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli w wypadku samych długów nie dziedziczy nic. Niezłożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka powoduje jednak wydłużenie całej procedury, związanej z próbami ściągnięcia długów po zmarłym przez firmy windykacyjne, dlatego też lepiej złożyć wniosek, o którym napisałam na początku, aby takich sytuacji uniknąć. Finalnie, niezależnie od złożenia bądź braku oświadczenia o odrzuceniu spadku, Państwa dzieci nie będą musiały spłacać długów.

 12. lexii pisze:

  Witam jezeli zmarl mi maz a dzieci sa nieletnie to czy wybudowany wspolnie z męzem dom ale niedokonczony bede mogla sprzedac .Jak rozpatruje takie sytuacje sąd rodzinny?Dodam ze mamy mieszkanie w ktorym mieszkam z dziećmi.Pieniadze ze sprzedanego domu zainwesrowalabym w mieszkania dla dzieci.

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   proszę złożyć do sądu wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dzieci. Potrzebne będą akty ich urodzenia, akt zgonu męża oraz uiszczenie opłaty 40 zł od wniosku. Sąd po zbadaniu, czy w wyniku sprzedaży nie ucierpi majątek małoletnich, wyda zgodę na sprzedaż domu. We wniosku proszę opisać swoją sytuację, a w szczególności plany zakupu mieszkań dla dzieci.

 13. katarzyna pisze:

  witam. Mam pytanie w 2012 roku zmarl moj tata ja wraz moim bratem zzeklismy sie dlugu bo byly tylko dlugi w trakcie zlozylam wniosek do sadu rodzinnego o pozwolenie dla nieletniej corki zzec sie spadku ale dlugo czekalam na sprawe i minelo 6miesiecy dostalam pozwolenie na odrzucenie spadku zaraz pozniej okazalo sie ze moj sw.tata mial otwarty fundusz emerytalny i zgromadzone tam srodki i tu zaczely sie problemy bo byla wpisana tam moja mama ( od wielu lat rodzice byli po rozwodzie nie mieli podzialu majatku) ale z racji tej ze nie miala dokumentu o podzial majatku nie mogla przyjac tych pieniedzy z OFE i potrzebowala od spadkobiercy takiego oswiadczenia i po jakoms czasie dowiadywania sie i co prawda nic nie wiedzialysmy dalej. Wiec przyjelam spadek w imieniu corki w tym roku dopiero bo wszystko tak przeciagano z str.OFE i oczywiscie nie moge mojej mamie napisac tego ze nie bylo podzialu majatku poniewaz jak to OFE minal na to czas. Wiec zlozylam ja tam dokumenty o to zby wyplacono na moja corke te zgromadzone srodki( oczywiscie najpierw chce splacic z tych pieniedzy dlugi bo mysle ze o wszystkich wiem) ale ostatnio obilo mi sie o uszy spis inwentarza (nie wiem czy dobrze napisalam) i w sumie w sadzie mi nic nie powiedziano jak spytalam co mam zrobic dalej czy cos jeszcze musze sklada w sadzie itp.to uslyszalam my nie wiemy musi Pani sie dowiedziec sama. I teraz moje pytanie czy dobrze zrobilam skladajac papiery o wyplacenie czy jesli oplace dlugi to bedzie wszystko ? A co z reszta jesli pozostanie cos musze to trzymac na moim koncie? Czy moge czesc tych srodkow wydac na potrzebne rzeczy dla corki? Z gory bardzo dziekuje .

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   powinna Pani złożyć do sądu, właściwego dla miejsca położenia spadku, wniosek o spis inwentarza. Wniosek podlega opłacie w wysokości 50zł. Dołączy Pani do niego akt urodzenia córki i akt zgonu ojca. Sąd, rozpatrując wniosek, poleci komornikowi dokonanie spisu inwentarza. O terminie wykonania spisu zostanie Pani zawiadomiona listownie. We wniosku wymienia Pani wszystkie składniki majątku, o których Pani wie oraz zobowiązania finansowe zmarłego. Dopóki nie wykonano spisu inwentarza nie powinna Pani podejmować środków z OFE. Mało tego – OFE bez zgody sądu opiekuńczego nie powinno zezwolić na wypłatę przez Panią środków z funduszu.Jeżeli już tak się stało i wypłaciła Pani już środku to środki proszę przelać na osobne konto. Dopóki nie zostanie uregulowana sprawa spadkowa nie powinna Pani wydawać pieniędzy z uwagi na to że jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem dziecka.

 14. Beata pisze:

  Dzień dobry, mam problem. Jestem rozwiedzina od kilku miesięcy, mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Może tylko zasięgać informacji o synu i go odwiedzać w mojej obecności. Na początku sierpnia zmarła babka mojego byłego męża i zostawiła długi. Moja teściowa, były mąż i jego bracia zrzekli się spadku. Czy mój były mąż może w imieniu dziecka zrzec się spadku mimo iż ma ograniczone prawa rodzicielskie? Od kiedy biegnie termin na odrzucenie spadku w imieniu dziecka? Czy od momentu w którym ojciec dziecka zrzekł się spadku? Czy jeżeli do dziedziczenia są same długi to co z tym dobrodziejstwem inwentarza? Nie bardzo to rozumiem. Czy jak minie termin na odrzucenie spadku a my się nie zmieścimy to w takiej sytuacji dzieckobędzie musiało spłacić tem dług? Mimo że nic poza długami nie odziedziczy. Jak długo może trwać wydanie przez sąd zgody na zarząd majątkiem dziecka? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   ojciec dziecka ma możliwość odrzucić spadek w imieniu dziecka,jednakże potrzebny jest do tego wniosek o zgodę na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Termin na odrzucenie spadku to 6 miesięcy od kiedy spadkobierca dowiedział się, iż jest powołany do spadku. W Państwa przypadku jest to 6 miesięcy od chwili odrzucenia spadku przez ojca dziecka. Jeżeli nie zdążylibyście Państwo odrzucić spadku w tym terminie, dziecko przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W praktyce oznacza to, że dziecko dziedziczy minusy (długi) wyłącznie do wysokości plusów (czyli wartości otrzymanego majątku). Dla przykładu – jeśli dziecko odziedziczy dług w wysokości 12 tysięcy zł, a dostanie jeszcze samochód warty 7 tysięcy złotych, to jego obowiązek spłaty długu wynosi 7 tysięcy. W Państwa przypadku dziecko nic nie odziedziczy, ponieważ na masę spadkową składają się same długi, a co za tym idzie dziecko nie będzie musiało nic płacić. Sądy w miarę szybko wydają zgodę na odrzucenie spadku z uwagi na 6 miesięczny termin. Ważne, aby we wniosku podkreślić, kiedy mija termin złożenia przez Państwa takiego oświadczenia. Sądy rodzinne, mając na względzie dobro małoletnich, starają się w tych terminach zmieścić.

 15. Mazur pisze:

  Witam Panią
  Mam problem i potrzebuje fachowej porady. A więc cztery lata temu zmarł mój ojciec ( nawiasem mówiąc; alkoholik, jednym słowem degenerat).
  Ja i mój brat odrzucilismy spadek. Nasza matka była z ojcem po rozwodzie, a więc temat zupełnie poza nią. Posiadam dwójkę małoletnich dzieci, i nie wiem jak to się stało, ale w ich imieniu spadku nie odrzuciłam, tutaj brak dla mnie usprawiedliwienia.
  Tym bardziej że miałam świadomość, iż ojciec może mieć tylko same długi.
  Zatem” stało się” kilka dni temu odebrałam listy adresowane do moich dzieci od firmy windykacyjnej do zapłaty należności za ” jakiś” kredycik monet ojca lub spłaty wymaganych rat. Pierwszy nakaz zapłaty jest z 2000 r. Ale kolejne postanowienie do zapłaty z 2009. Kwota do zapłaty z odsetkami to pięć tysięcy.
  Tej należności się nie obawiam, bo wydaje mi się, że doszło do przedawnienia. Choć oczywiście fw może bieg przedawnienia przerwać. Przed czym ja będę się bronic.

  I tu mam pytanie do Pani. Co mam zrobić, aby bronić się przed takimi sprawami. Wiem że małoletni dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza, a więc do wysokości aktywów dodatnich. Wiem również że trzeba zrobić spis inwentarza. Ale kto ma go zrobić? Gdzie mam się udać w tej sprawie. Czy to wystarczy, aby w przyszłości moje dzieci nie odpowiadały za długi ” dziadka”. Mój starszy syn w przyszłym roku będzie już pełnoletni, i co wtedy? Czy ww. Firmie windykacyjnej powinnam coś odpisać, czy nic. Choć myślę że nie jest dobrym pomysłem nie reagować.
  Będę ogromnie wdzięczna za pomoc prawną w mojej sprawie.

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   W pierwszej kolejności proszę złożyć do sądu rejonowego, właściwego dla miejsca, gdzie znajduje się majątek spadkowy, wniosek o spis inwentarza. We wniosku musi Pani wykazać, że jest osoba uprawnioną do złożenia wniosku oraz że potrzeba spisu jego zawartości z uwagi na fakt, że ani dzieci odziedziczyły po Pani ojcu spadek z dobrodziejstwem inwentarza.Opłata od wniosku wynosi 50zł. Spisu dokona komornik na polecenie sądu, o czym wcześniej zostaniecie Państwo listownie zawiadomieni. Komornik ustali, które rzeczy powinny wejść do spisu inwentarza, sprawdzi ponadto jakie zobowiązania miał Pani ojciec (sprawdza jego rachunki bankowe i pozostałe zobowiązania).
   Z tego, co Pani napisała, wynika, że w spisie inwentarza zostaną ujawnione same długi. Wtedy proszę złożyć do sądu wniosek o uchylenie się od skutków prawnych braku oświadczenia o odrzuceniu spadku pod wpływem błędu co do prawa. Składając w swoim imieniu oświadczenie o odrzuceniu spadku, nie wiedziała Pani, że nie obejmuje ono także dzieci, była Pani w błędzie co do prawa. W praktyce sądy najczęściej przychylają się do takich wniosków z uwagi na fakt, iż dobro dziecka nie powinno ucierpieć poprzez nieuwagę lub niewiedzę rodziców, działających w ich imieniu.

 16. Krzysiek pisze:

  Witam mój wujek zmarł w roku 2010 miał nie spłacony dług jego żona spadek odrzuciła spadek przeszedł na mnie ja też odrzuciłem teraz po 4 latach przyszło mi wezwanie do zapłaty na moje niepełnoletnie dzieci .Co mam robić

  • Beata Białek pisze:

   Witam serdecznie,
   powinniście Państwo złożyć do sądu wniosek o uchylenie się od skutków prawnych braku złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Z powodu tego, iż Państwo nie wiedzieliście, że spadek przejdzie na Państwa dzieci, tj. z powodu błędu co do prawa, można uchylić się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia, tj. od spłaty długów. Trzeba podkreślić, że złożenie takiego wniosku jest zasadne, o ile w wyniku przyjęcia przez Państwa małoletnie dzieci spadku, nie dostały one z tego tytułu przedmiotów masy spadkowej, które przewyższałyby wartością odziedziczony dług. Dokładniej pisząc, chodzi o to, że dzieci dziedziczą spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W praktyce oznacza to, iż dzieci muszą spłacić minusy tylko do wysokości plusów, np. jeśli dług wynosi 11000zł, zaś odziedziczony samochód wart jest 5000zł, dzieci muszą spłacić dług wyłącznie do wysokości 5000zł.

 17. emerdeca pisze:

  moja matka przepisała dom na mojego syna 7 lat….czy mogę go później sprzedać dgyż nie będzie mi on potrzebny….kupiłam własny dom……czy ojciec dziecka z którym nigdy nie byłam w związku małżeńskim ma jakies prawa i moc decyzyjną?

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   w świetle prawa Pani syn stał się właścicielem nieruchomości. Z uwagi na akt, iż jest on osobą niepełnoletnią i nie posiada zdolności do czynności prawnych, nie może sprzedać domu. Pani jako rodzic sprawuje zarząd jego majątkiem. Jednakże sprzedaż nieruchomości uważa się za czynność przekraczającą zwykły zarząd, a co za tym idzie konieczne jest złożenie do sądu opiekuńczego wniosku o wyrażenie zgody na taką czynność. Pani były partner nie ma mocy decyzyjnej z uwagi na to, iż może Pani wystąpić z takim wnioskiem samodzielnie, nie jest potrzebna jego zgoda.

 18. Monika Liana pisze:

  Mój siostrzeniec odziedziczył po zmarłej matce 50 tys. siostra nigdzie nie pracowała i nieposiadała majatku , wiec nieswiadomi jej zadłuzenia nieodrzucilismy go w tym czasie stałam sie prawnym opiekunem dziecka, czy bank upomnie sie o pieniadze kiedy dziecko skonczy osiemnascie lat , co robic aby tak sie niestało?

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   bank nie ma prawa upominać się o spłatę zadłużenia od Pani siostrzeńca po uzyskaniu przez niego pełnoletniości. Nawet jeżeli nie odrzuciła w imieniu dziecka spadku, to dziedziczy ono z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. W praktyce oznacza to, iż jeżeli dziecko dziedziczy mieszkanie warte 300 000zł zaś długi spadkowe przewyższają jego wartość i wynoszą np. 350 000zł, dziecko nie pokrywa długów, ponieważ wartością przewyższają aktywa. W przypadku Pani siostrzeńca w skład spadku wchodzą same długi, w związku z tym nie musi on ich spłacać, ponieważ nie dostał on niczego, co przewyższałoby ich wartość.

 19. Natalia pisze:

  Witam, 2 miesiące temu zmarł mój mąż. Spadkobiercą jestem ja i nasza 8 letnia córeczka. Niestety ze względu, iż jest ona małoletnia do wykonania każdej czynności potrzebuję zgody sądu. Obecnie straram sie o wypłate pieniędzy z polisy. Napisałam już do sądu o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd a w odpowiedzi otrzymałam pismo , aby podać dane kuratora. Czy do każdej czynności będę musiała mieć kuratora np. sprzedaż aut czy sąd mógł mi wydać pisemną zgodę bez powoływania kuratora? pozdrawiam

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   sąd opiekuńczy musi ustanowić kuratora do zarządu majątkiem dziecka, gdy w testamencie na rzecz dziecka spadkodawca zastrzegł, że przedmioty przypadające tej osobie nie będą objęte zarządem sprawowanym odpowiednio przez rodziców. Sąd może ustanowić kuratora w celu sprawowania zarządu majątkiem dziecka jest także środkiem służącym ograniczeniu władzy rodzicielskiej, gdy rodzice nie sprawują nad nim należytej opieki.

   W Pani przypadku jednak chodzi jedynie o to, że wniosek powinni złożyć rodzice dziecka. Pani mąż zmarł, w związku z tym sąd ustanowił w jego miejsce kuratora. Niestety co do zasady przy każdej czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka, kurator powinien wziąć udział w postępowaniu.

 20. Marcin pisze:

  Witam serdecznie,
  wraz z małżonką opiekujemy się naszą wnuczką, której rodzice zginęli w wypadku. Od śmierci rodziców dziewczynki upłynęły już dwa miesiące. Dowiedzieliśmy się ostatnio o znacznych długach pozostawionych przez ojca naszej wnuczki. Chcielibyśmy uniknąć kłopotów związanych z długami, majątku rodzice nie pozostawili żadnego. Jakie czynności powinniśmy przedsięwziąć, aby wnuczka mogła odrzucić spadek? Co zrobić, by uregulować prawnie naszą opiekę?

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   w pierwszej kolejności powinniście Państwo złożyć do Sądu wniosek o ustanowienie kuratora, który ma możliwość złożenia do sądu wniosku o wydanie zgody na tzw. czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka. Wniosek o ustanowienie kuratora do zarządu majątkiem dziecka należy wnieść do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich, w którego okręgu dziecko mieszka. Złożenie wniosku jest zasadne w Państwa sprawie z uwago na fakt, iż formalnie nie jesteście jeszcze Państwo opiekunami prawnymi. Sąd rodzinny po zbadaniu wniosku kuratora, przychyli się do zasadności odrzucenia przez wnuka spadku.

 21. Iza pisze:

  Witam
  Czy żona z małoletnim dzieckiem po śmierci ojca może sprzedać spadek po mężu (pola, budynki) jeśli pewna część należy się również bratu zmarłego?

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   dopóki nie zostanie przeprowadzone postępowanie spadkowe oraz zniesiona współwłasność, nie da się sprzedać nieruchomości. Do takiej czynności potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, więc w tym przypadku – także brata zmarłego. Ponadto jeżeli dziecko jest małoletnie, trzeba także wystąpić z wnioskiem do sądu rodzinnego o udzielenie zgody na czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka, tj. sprzedaż nieruchomości. Sąd zbada, czy nie ucierpi na tym dobro małoletniego, a następnie zgody udzieli bądź nie.

 22. AgataW pisze:

  Prosze o wskazowki co robic. Nasz problem polega na tym, ze Sad Rodzinny i Nieletnich w Koszalinie, gdzie mieszkalismy zanim wyemigrowalismy, odrzucil moj wniosek o zezwolenie na dokonanie czynnosci przekraczajacej zakres zwyklego
  zarzadzania majatkiem dzieci( poniewaz od kilku lat mieszkalismy juz za
  granica ), a w konsekwencji nie odrzucilam w ich imieniu spadku po zmarlym pradziadku, ktorego nigdy nie widzialy.
  Dzieci przyjely spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Tam sa , z tego co
  wiem, ogromne dlugi. Od kilku lat otrzymuje wezwania do zaplaty z roznych
  instytucji, jestem zawsze tytulowana ustawowym pelnomocnikiem dzieci.
  Ostatnio dostalam wezwanie ze swiebodzinskiego US do zlozenia zeznania
  podatkowego SD-3 w imieniu dzieci. Odpisalam,ze odmowiono mi prawa do
  zarzadzania majatkiem zwiazanym ze spadkiem w imieniu dzieci, przedstawilam
  odpowiedz sadu koszalinskiego na moj wniosek. Niestety nie uznano tego.
  Nie wiem, co wchodzi w sklad masy spadkowej, nie wiem, jak sie bronic i jak
  te sprawe rozwiazac. Mialam tez przyjemnosc rozmawiac z pania komornik,
  ktora oczekuje ode mnie przylotow do Polski w sprawie spisu inwentarza. Nie
  moge latac do Polski,mam niepelnosprawne dziecko,jestem jego jedynym
  opiekunem. Czy faktycznie,nawet gdy jeden sad odmowil mi prawa do zarzadzania majatkiem dzieci zwiazanym ze spadkiem, inna instytucja moze traktowac mnie,jako pelnomocnika ustawowego w sprawach dotyczacych tego samego spadku? Jesli tak, czy moge wystapic do sadu( jakiego?) o ustanowienie kuratora dla dzieci? Dziekuje za odpowiedz.

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   jeżeli od kilku lat mieszka Pani zagranicą, sąd polski nie może wydać Pani zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka, ponieważ w takiej sytuacji właściwy jest sąd miejsca zamieszkania dzieci. Jednakże, to, że odmówiono Pani zgody na taką czynność, nie oznacza, że przestaje Pani być przedstawicielem dzieci. Z racji wieku nie mają one pełnej zdolności do czynności prawnych i muszą mieć przedstawiciela ustawowego w postaci rodzica, stąd przychodząca korespondencja. Komornik chce dokonać spisu inwentarza, aby uściślić, co wchodzi w skład masy spadkowej. Nie musi być Pani jednak obecna przy jego dokonywaniu – wystarczy obecność dwóch świadków. Nie ma tutaj także potrzeby występowania o kuratora, ponieważ miejsce pobytu dzieci jest znane, posiadają one także przedstawiciela ustawowego. Proszę także pamiętać, iż dzieci nie odpowiadają za długi własnym majątkiem, tzn. jeżeli majątek, jaki pozostawił im spadkodawca będzie niższy niż pozostawione długi, odpowiadają one tylko do wysokości majątku.

 23. nieznajoma pisze:

  Witam. Mam pytanie na temat spadku mojego ojca, poniewaz babcia zmarla tragicznie, do spadku bylo 4 rodzenstwa kazde maloletnie moj ojciec zostal pominiety , dziadek zawarl ponowny zwiazek malzemski. Cala.jego czesc prEszla na druga zona natomiast czesc po babci tj po zmarlej tragicznie matce nie zostala dana ojcu twierdzac ze w tamtych latach to dziadek.dysponowal majatkiem i przepisal na druga zone, ojciec moj byl za granica wiele lat , przypadkowo sie dowiedzial.ze rodEnstwo skladalo jakies oswiadczenia, rozEnstwo sie dgadalo,siostra miala ojcu oddac czesc ziemi ale nie zrobila tego, jak mozna zaczac ta skrawe. Dodam ze po smierci matki ojciec byl w domu diecka

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   co do części spadkowej po dziadku, dziadek miał pełne prawo do rozdysponowania swoim majątkiem, a co za tym idzie mógł przepisać go na swoją drugą żonę. Jeżeli Pani babcia nie pozostawiła majątku a Pani ojciec nie uczestniczył w postępowaniu, sprawa o podział musiała być rozpatrywana przez Sąd, a nie załatwiana u notariusza. Wtedy możliwe jest bowiem niestawiennictwo Pani ojca. Taki scenariusz jest tym bardziej prawdopodobny, iż napisała Pani, że ojciec przebywał zagranicą. W takim wypadku pod adres zameldowania wpływały z sądu zawiadomienia o terminach sprawy, Pani ojciec ich nie podjął, dlatego sąd uznał je za doręczone.
   Na początek najprościej będzie, jak Pani ojciec uda się do Sądu właściwego miejscowo do ostatniego zamieszkania babci i zapyta w biurze obsługi interesanta, czy w systemie znajduje się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po babci. Zapewne z uwagi na upływ czasu, akta będą znajdować się w archiwum. Pani ojciec powinien być stroną postępowania, dlatego nie powinien mieć problemu z dostępem do akt. Po udostępnieniu akt należy sprawdzić, jakie postanowienie zapadło, tj. kto dziedziczy spadek po babci. Najbardziej prawdopodobne jest, że Pani ojciec jest spadkobiercą, a nie posiada o tym wiedzy, ponieważ poprzez pobyt zagranicą nie odbierał korespondencji.
   Z tego co Pani napisała, nie wynika, żeby ojciec został adoptowany. Sam fakt przebywania w domu dziecka nie ma dla sprawy znaczenia.

 24. Alkoro pisze:

  Dzień Dobry.
  mam zapytanie w spr. spadki.
  mój mąż odrzucił spadek od wujka. mamy dwoje dzieci i za nich nie wykonaliśmy odrzucenia spadku – wyczytałam że dzieci i tak dziedziczą tylko do wysokości dziedziczonego spadku (zgodnie z dobrodziejstwem inwentarza). wujek zmarł 4 lata temu teraz otrzymaliśmy inf. z sądu że jest dług w banku i bank szuka spadkobierców. jeśli nic nie otrzymaliśmy z inwentarz nie został zrobiony to co w takim wypadku? czy dzieci coś będą spłacać? czy teraz będzie robiony inwentarz ? – po 4 latach (mieszkanie było spółdzielcze a rzeczy które były w mieszkaniu były rozporządzone przez dzieci wuja. (rzeczy raczej nic nie były warte, ale były zabrane przez osoby które odrzuciły spadek i zrobiły mu pogrzeb) – komornik nawet nie ma gdzie pójść zrobić ten spis. A jeśli pójdzie ? jeśli majątek zostanie wyceniony na „zero” to nasze dzieci coś zapłaca za długi?

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   ma Pani rację – jeżeli w ciągu 6 miesięcy od daty śmierci wujka nie odrzuciliście Państwo w imieniu dzieci spadku – dziedziczą go z dobrodziejstwem inwentarza. W tym wypadku Pani dzieci nie będą niczego spłacać – ponieważ w skład spadku wchodzą długi. Gdyby zaś wujek zostawił majątek i długi – dzieci spłacałaby zadłużenie do wysokości odziedziczonego majątku, czyli np.jeśli wujek zostawiłby mieszkania warte 200.000zł, a zostawiłby dług w wysokości 300.000zł – Pani dzieci spłacałyby dług po 100.000zł od osoby, ponieważ pozostałe 50.000zł przewyższa uzyskany poprzez spadek majątek. Proszę nie obawiać się także spisu inwentarza – jego koszt wejdzie w długi spadkowe, a co za tym idzie, Pani dzieci nie będą za niego odpowiadać.

 25. Jolanta pisze:

  Witam. Mam kilka pytań odnośnie dziedziczenia małoletnich (na spadku ciążą długi, wszyscy spadkobiercy już odrzucili spadek, zostały teraz tylko moje dzieci), a mianowicie:
  1. Mieszkam z rodziną w Niemczech, ja z mężem mamy podwójne obywatelstwo, ale dzieci mają tylko obywatelstwo niemieckie, czy w związku z tym również obowiązuje je polskie prawo spadkowe?
  2. Jeżeli prawo spadkowe je obowiązuje, to w którym sądzie powinnam złożyć wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku przez dzieci (dzieci nie są w Polsce zameldowane, ja jestem) i czy potrzebny do tego jest prawnik?
  3. Czy istnieje wzór wniosku, który trzeba złożyć w sądzie?
  4. Do Polski przyjeżdżamy w kwietniu i wtedy też, jeżeli będzie to potrzebne, złożę osobiście wniosek w sądzie, ale czy można upoważnić kogoś z rodziny w Polsce do reprezentowania mnie w sądzie na kolejnych rozprawach, ponieważ jestem w ciąży i po urodzeniu dziecka trudno mi będzie przyjeżdżać do Polski na ewentualne rozprawy?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi. Pozdrawiam

  • Beata Białek pisze:

   Witam serdecznie,
   1.prawem właściwym jest prawo ojczyste spadkodawcy, czyli w tym wypadku prawo polskie.
   2.odrzucenie spadku przekracza zakres zwykłego zarządu majątkiem, dlatego też na taką czynność jest potrzebna zgoda sądu. Nie będzie to w tym przypadku sąd polski, lecz niemiecki, ponieważ dzieci są obywatelami Niemiec, a sąd polski jest właściwy tylko co do spadku, nie do wydania zgody na czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu. Po uzyskaniu takiej zgody, składa ją Pani w sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
   3.wzory oświadczenia o odrzuceniu spadku są powszechnie dostępne. Nie jest jednak konieczne składanie go na formularzu, oświadczenie może być sporządzone własnoręcznie; musi jedynie z niego wynikać, iż dana osoba odrzuca spadek.
   4.może Pani ustanowić pełnomocnika, który będzie członkiem rodziny. Może to być rodzic, małżonek, dziecko lub rodzeństwo. Proszę pamiętać, iż jest to postępowanie nieprocesowe, więc Pani obecność na rozprawach i tak nie będzie obowiązkowa.

   • Jolanta pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi, ale mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o obywatelstwo moich dzieci, a mianowicie, cały czas sądziłam że moje dzieci mają tylko obywatelstwo niemieckie, ponieważ urodziły się w Niemczech, a w Polsce nie wyrabialiśmy im żadnych dokumentów ani numeru pesel, ale podczas przeszukiwania internetu co do informacji o spadku, znalazłam informacje, że według prawa polskiego obywatelstwo polskie przysługuje z urodzenia (tzw. „prawo krwi”). Czy oznacza to, że moje dzieci jednak mają polskie obywatelstwo i muszę jednak uzyskać zgodę polskiego sądu na odrzucenie spadku?

 26. Paulina_ST pisze:

  Dzień dobry.
  Pragnęłabym zasięgnąć porady w takiej kwestii.
  Ojciec moich znajomych zmarł kiedy byli jeszcze niepełnoletni. Nabyli spadek wraz ze swoją matką po 1/3 części tj mieszkanie w którym wszyscy razem mieszkali. Teraz są już pełnoletni i chcieli by odzyskać po 1/3 części która im przysługuję. Niestety matka mając już innego partnera i zamieszkując w tym mieszkaniu nie chcę o tym słyszeć. Co można zrobić w takiej sytuacji?
  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   Pani znajomi są współwłaścicielami mieszkania, dlatego też mają pełne prawo do korzystania z niego na równi ze swoją matką. Taką sytuację można najlepiej rozwiązać poprzez zniesienie współwłasności, polegającej na przyznaniu matce mieszkania z obowiązkiem spłaty na rzecz Pani znajomych. Jeżeli matka nie będzie miała pieniędzy na spłatę współwłaścicieli, można sprzedać nieruchomość na wolnym rynku bądź przez komornika. Aby znieść współwłasność potrzebne jest złożenie do sądu wniosku o zniesienie współwłasności, w którym wnioskodawca proponuje sposób podziału majątku.
   Jeżeli matka nie umożliwiała Pani przyjaciołom korzystanie z mieszkania, przysługuje im powództwo o odszkodowanie za brak możliwości korzystania z rzeczy wspólnej (art. 206 par.1 k.c.)

 27. Małgorzata pisze:

  Witam Panią,
  Jakiś czas temu zmarł mój tata. Nie pozostawił testamentu. dziedziczą po nim: żona i troje dzieci w tym jedno nieletnie ( 13 lat). Jesteśmy już po sprawie w Sądzie cywilnym czyli po stwierdzeniu nabycia przez nas spadku. Mamy teraz się udać do sądu opiekuńczego czy rodzinnego??? i co w tym sądzie musimy złożyć???

  Chodzi też o to, że tata pozostawił po sobie tylko 2 samochody. Nie możemy ich sprzedać bo nie możemy sprzedać części małoletniego spadkobiercy prawda???

  Co mamy zrobić?

  Będę wdzięczna za odpowiedź

  • Beata Białek pisze:

   Witam serdecznie,
   powinniście Państwo złożyć do Sądu rodzinnego wniosek o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Sąd w postępowaniu powinien zbadać czy działanie jest celowe i czy nie spowoduje uszczerbku w majątku dziecka. Z mojej praktyki wynika, iż jeżeli chodzi o wyrażenie zgody na sprzedaż składników masy spadkowej w postaci dwóch samochodów, nie powinniście Państwo mieć większych problemów, tym bardziej, że upływ czasu wpływa na wartość mienia tego rodzaju, a małoletni nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 28. alutka pisze:

  Witam,
  Moja mama zmarła, wszystko było zapisane na nią. Jak najlepeiej rozwiązać sprawe spadkową kiedy został tata oraz trzy córki w tym jedna niepełnoletnia? Czy na tym etapie możemy zrzec się spadku na rzecz taty?

  Pozdrawiam

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   na obecnym etapie nie możecie Państwo zrzec się dziedziczenia, ponieważ zrzeczenie się dziedziczenia jest umową zawieraną za życia spadkodawcy. Po śmierci spadkodawcy możecie Państwo odrzucić spadek. Odrzucenie spadku jest możliwe po 6 miesiącach od śmierci Pani mamy. W tym celu należy złożyć przed notariuszem bądź sądem rejonowym właściwym dla Pani zamieszkania oświadczenie o odrzuceniu spadku. Jeżeli wszystkie dzieci odrzucą spadek po Pani mamie, całość przypada Pani ojcu. Proszę także pamiętać, iż nie można przy odrzuceniu spadku wskazywać, która osoba ma objąć Pani udział, ponieważ w takim wypadku przypada on reszcie spadkobierców w częściach równych. W praktyce oznacza to, że w przypadku odrzucenia przez Panią spadku i przyjęciu spadku przez siostry, Pani udział zostanie rozdzielony między 3 osoby.

   Sprawę spadkową najszybciej rozwiążecie Państwo u notariusza.Jednakże jeśli chodzi o osobę małoletnią, nie może ona samodzielnie zrzec się spadku. W celu uzyskania zgody Sądu na taką czynność potrzebne jest złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Podczas postępowania sądowego Sąd zbada, czy takie działanie jest celowe i czy nie ucierpi przez to majątek dziecka. Jeśli Sąd wyda zgodę na zrzeczenie, resztę formalności możecie Państwo załatwić u notariusza.

 29. magda pisze:

  Witam,Pani mecenas jakie kroki mam poczac,mianowicie nabylam spadek po zmarlym synku,oprocz mnie do spadku nalezy jego przyrodni brat ,ktory jest maloletni(3 lata),spadek podzielono 1/2 dla mnie i 1/2dla syna,ale moja polowa zostanie wyplacona,natomiast polowa syna nie.Powiedziano mi ze mam zalozyc sprawe o zarzdzanie majatkiem syna tylko nie bardzo wiem co mam napisac w pozwie do sadu,jak zinterpretowac to pismo.Bardzo prosze o pomoc,z gory dziekuje.

  • Beata Białek pisze:

   Witam serdecznie,
   proszę złożyć do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania Pani dziecka wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka. Wniosek opatrzony jest opłata w wysokości 40 zł i nie ma określonej formy, może go Pani napisać własnymi słowami. Istotne jest, aby Pani uzasadniła swoją sytuację rodzinną i co chce Pani zrobić z częścią spadku, odziedziczoną przez syna. Do wniosku powinna Pani także dołączyć akt urodzenia dziecka, a także akt zgonu zmarłego.

 30. monika pisze:

  witam, mój syn odziedziczył wraz z drugim spadkobierca dom, co mam teraz zrobić by sprzedać połowę domu drugiemu spadkobiercy, bo wiem ze sa chętni, jakie pisma i gdzie napisać, kto wyceni ten dom bo my go nigdy nie widzieliśmy, pozdrawiam

  • Beata Białek pisze:

   Witam. Powinna Pani złożyć do Sądu rodzinnego, właściwego dla miejsca zamieszkania Pani syna wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Do wniosku załącza się postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz akt urodzenia dziecka. Wniosek ulega opłacie w wysokości 40zł. Ewentualna wycena domu nie będzie przedmiotem postępowania. Sąd bada jedynie, czy na sprzedaży domu nie ucierpi majątek Pani dziecka. Jeżeli chce Pani sprzedać dom na wolnym rynku, nie musi on być wyceniony przez rzeczoznawcę. Wystarczy porównanie do cen nieruchomości w podobnym stanie z okolicznych terenów.

 31. Monika pisze:

  Witam mam taki problem.Bylam w związku 14 lat i mój partner zmarł.Mamy 9-cio letnią córkę.Czy moja córka będzie dziedziczyć długi po jego matce?Bardzo proszę o pomoc.

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   W przypadku śmierci babci dziecka będzie ono po niej dziedziczyło spadek, o ile nie znajdą się spadkobiercy ustawowi dochodzący do spadku przed dzieckiem. W opisanym przez Panią przypadku, gdy zmarł ojciec jego dziecko będzie w kręgu spadkobierców ustawowych po jego matce i może dziedziczyć np. razem z innymi zstępnymi babci. Proszę pamiętać, że powyższe zasady dotyczą dziedziczenia ustawowego.
   Pozdrawiam

 32. Natalia pisze:

  Witam, Bardzo proszę o pomoc. Po śmierci męża złożyłam wniosek o nabycie spadku (w masie spadkowej był dom, ziemia oraz auta) w dniu dzisiejszym miałam sprawę i otrzymałam postanowienie, że dziedziczymy po 1/2 ja i 1/2 moja 8 letnia córka, ale z dobrodziejstwem inwentarza. Mąż miał 2 kredyty, ale w całości je już spłaciłam i nie ma po nim żadnych zobowiązań. W takiej sytuacji czy ja muszę robić ten spis z inwentarza? Po co mam płacić pieniądze komornikowi skoro wszystkie długi już spłaciłam? Czy mogę złożyć wniosek z zakresu przekraczającego zwykłego zarządu o sprzedaż auta bez tego spisu z inwentarza?
  Z góry ślicznie dziękuję za odpowiedz.

 33. Edyta pisze:

  Witam serdecznie,
  w 2014 r. zmarła moja babcia, razem z moją mamą odrzuciłyśmy spadek (tzn. raczej same długi) złożyłam wniosek o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu mojego syna do sądu rodzinnego, dostałam wezwanie żeby stawić się na przesłuchanie oraz mam ustanowić kuratora dla syna. Moje pytanie brzmi jak ja mam ustanowić tego kuratora, czy muszę pisać prośbę do sądu żeby mi przydzielili kogoś czy to się wybiera kogoś z rodziny i wtedy jeszcze raz muszę pisać że wybrałam tą osobę?
  Jestem trochę zdziwiona bo 5 lat temu zmarł mój wujek i żadnego kuratora nie musiałam wybierać. Dodam tylko że z ojcem dziecka nie mamy ślubu, ale wychowujemy dziecko razem i mieszkamy razem (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie)
  Jeszcze chciałabym się zapytać czy można jakoś przyspieszyć tą rozprawę, żeby była wcześniej, ponieważ mam termin rozprawy na 10.06.15r a termin porodu (jestem w ciąży) mam na 12.06.15r? Myślałam że jeszcze przed porodem zdążę złożyć wniosek do wydziału cywilnego 🙂

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   To Pani wybiera i wskazuje sądowi osobę kuratora dla syna. Musi to być osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, jak najbardziej może to być ktoś z kręgu przyjaciół, czy rodziny. Powinna Pani jak najszybciej napisać do sądu pismo wskazujące osobę kuratora i jego adres. Może też Pani w tym piśmie zawrzeć prośbę o zmianę terminu rozprawy z uwagi na zbieżność tej daty z terminem planowanego porodu. Aby uwiarygodnić wniosek proszę dołączyć do pisma zaświadczenie potwierdzające ciążę.
   Pozdrawiam

   • Edyta pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. A jeszcze chciałabym zapytać czy to jedna ma być osoba, bo razem z narzeczonym dostaliśmy oddzielne pisma, mimo że razem mieszkamy, czy musimy wybrać oddzielnie tego kuratora (on swojego ja swojego) czy może to być np. moja mama wspólnie 🙂

 34. ania pisze:

  witam
  jestem po rozwodzie, razem z byłym mężem mamy dwoje dzieci 6 i 8 letnie. mąż ma całkowicie odebrane prawa rodzicielskie, nie płaci alimentów od początku. posiada tez bardzo dużo długów w różnych instytucjach-w banku, w telefonii komórkowej, itd. nie spłaca ich w ogóle. mam pytanie jak mogę uchronić moje dzieci aby w przyszłości nie musiały spłacać długów za ojca (czy też po ojcu gdyby zmarł), on z całą pewnością nie uda się do notariusza, gdyby moje dzieci chciały zrzec się ewentualnego dziedziczenia po nim.
  czy można to zrobić bez jego udziału, np. przez sąd?
  czy ja mogę już teraz coś z tym zrobić, aby w przyszłości moje dzieci nie otrzymały „niemiłej niespodzianki” w postaci niebotycznych sum, które pozostawi po sobie ich ojciec?
  bardzo proszę o odpowiedź co mogę zrobić, kiedy i poprzez jaką instytucję.

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   Niestety odebranie praw rodzicielskich nie ma wpływu na spadkobranie pomiędzy rodzicem a dzieckiem. To znaczy, że w przypadku dziedziczenia ustawowego Pani dzieci będą dziedziczyły po ojcu. Za życia spadkodawcy istnieje tylko jedna możliwość pozwalająca na wyłączenie dziedziczenia, a jest nią zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, do której potrzebne jest złożenie oświadczenia woli przez przyszłego spadkodawcę.
   Proszę jednak pamiętać, że małoletni niejako z automatu dziedziczą spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a więc z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe. Jednocześnie po śmierci ojca dzieci będzie Pani mogła wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci, którą za pewne by Pani otrzymała. Oczywiście sytuacja będzie inna jeśli w chwili śmierci ojca dzieci będą już pełnoletnie, wówczas same będą mogły złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed sądem lub notariuszem.
   Pozdrawiam

 35. Zainteresowany pisze:

  Witam! Mam dwóch braci i 16-letnią siostrę. Stanęliśmy przed koniecznością podziału nieruchomości (domu z zabudowaniami gosp.) pomiędzy naszą czwórkę, jednakże nasza siostra ma 16 lat. Czy w takim wypadku w rozprawie o dział spadku istnieje możliwość zrzeczenia się części przez dwóch młodszych braci na rzecz najstarszego? Co z częścią przypadającą naszej małoletniej siostrze? Czy będzie mogła zrzec się dopiero po osiągnięciu pełnoletności?

  Z góry dziękuję za wskazówkę. Pozdrawiam!

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   Operuje Pani pojęciem zrzeczenia się spadku, które jest zarezerwowane jedynie dla umowy, która jest zawierana pomiędzy spadkobiercami a spadkodawcą jeszcze za jego życia. W chwili obecnej nie można więc już zrzec się spadku w formie takiej umowy, ponieważ spadkodawca nie żyje. W Państwa przypadku najprostszym rozwiązaniem wydaje się być, aby pełnoletnie rodzeństwo przekazało swój udział w spadku w formie darowizny lub też umowy zbycia na rzecz najstarszego brata. Taka możliwość nie dotyczy niestety niepełnoletniej siostry. Musieliby Państwo uzyskać w tej sprawie zgodę sądu opiekuńczego, co jednak w tym wypadku wydaje się być mało realne. Sąd nie wyrazi zgody na nieodpłatne zbycie całego majątku małoletniego, byłoby to bowiem wbrew jego interesom.
   Pozdrawiam

 36. Anna pisze:

  Witam mam pytanie Pani mecenas moja niepelnoletnia wnuczka
  dostala w spadku dom ,ktory w polowie jest moja wlasnoscia,druga polowa nalezala do mojego meza w testamencie nie uwzglednij mnie do spadku po nim bo zylismy osobno ale nie mielismy rozwodu.Czy w zwiazku z tym moge ubiegac sie o nalezny mi zachowek od niepelnoletniego dziecka i jesli tak to jakie kroki mam uczynic dziekuje.

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   Ma Pani prawo ubiegać się o należny Pani zachowek po mężu. Jeśli spadkobiercą testamentowym jest niepełnoletnie dziecko to ono będzie stroną pozwaną, niemniej w toku postępowania będzie oczywiście reprezentowane przez swojego przedstawiciela ustawowego. Tak więc powinna Pani sformułować pozew ze wskazaniem osoby dziecka jako pozwanego oraz ze wskazaniem przedstawiciela ustawowego dziecka oraz jego adresu.
   Pozdrawiam

   • Anna pisze:

    Dziekuje pozdrawiam.

    • Anna pisze:

     Witam mam jeszcze jedno pytanie jesli maz spisal testament i zapisal na swoje dzieci z pierwszego malzenstwa polowe domu w ktorym mieszkam a dzieci dostaly juz mieszkania jako darowizna spisane u notariusza za zycia meza czy moge odliczyc im te darowizny od spadku ktory maz zapisal testamentowo.Testament spisal recznie bez notariusza czy jest mozliwosc obalenia tego testamentu sa pewne przeslanki pozdrawiam.

 37. Milena pisze:

  Dzień dobry, proszę o informację jak wygląda sytuacja mojego dziecka w przypadku,gdy: po zmarłym w 2012 r. tacie – wraz z moim jednym bratem i mamą odrzuciliśmy spadek w ciągu 6 miesięcy od śmierci taty. Pozostał jeszcze drugi brat, który spadku nie odrzucił. Czy moje dziecko w tym przypadku dziedziczy, czy całość spadku po tacie przypada na mojego drugiego brata?

 38. Joanna pisze:

  Dzień dobry, proszę o poradę: w kwietniu 2014 zmarła moja ciotka, która pozostawiła w spadku po sobie jedynie zadłużenia kredytowe. Córka ciotki zaraz po śmierci (sierpien 2014) zrzekła sie sądownie spadku, jednakże ma ona małoletnią córkę-6 lat (czyli wnuczka zmarłej ciotki) na którą nie złożyła wniosku o prawo odrzucenia spadku w imieniu małoletniej. Okres 6 miesięcy minął już bardzo dawno i wiadomo że małoletnia odziedziczyła w spadku same długi. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy jest jeszcze jakakolwiek szansa na to aby matka tej małoletniej mogła zwrócić sie do sądu o odrzucenie tego spadku? Do spadku należą tylko same długi gdyż zmarła ciotka nie posiadała żadnego majątku ani nieruchomości. Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   W sytuacji upływu terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniej córki pozostaje powoływanie się przed wierzycielami na ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości pozostawionych w nich aktywów. Dzieci dziedziczą bowiem spadek zawsze z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *