Jakie dokumenty są potrzebne do stwierdzenia nabycia spadku

Niezależnie od tego jaką drogę wybierzemy musimy postarać się o odpis aktu zgonu osoby po której dziedziczymy,  odpis naszego aktu urodzenia oraz aktów urodzenia pozostałych spadkobierców, a przypadku gdy wśród spadkobierców są kobiety zamężne potrzebne będą również ich akty małżeństwa.  Wskazane odpisy aktów stanu cywilnego są konieczne by sąd lub notariusz mógł bez cienia wątpliwości ustalić nasze pokrewieństwo z osobą zmarłą, co jest istotne w przypadku dziedziczenia ustawowego. W sytuacji, gdy postanowimy sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza musimy zabrać ze sobą ponadto zaświadczenie potwierdzające numer PESEL osoby zmarłej, które wydawane jest przez gminę ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.

 

Jeśli zmarły pozostawił po sobie testament należy koniecznie dołączyć go do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, wtedy też najlepiej złożyć wniosek bezpośrednio w biurze podawczym właściwego sądu.

Gdy nie ma możliwości odebrania aktu stanu cywilnego osobiście we właściwym urzędzie, można wysłać pisemny wniosek, opłacić go opłatą skarbową i poprosić o jego przesłanie na nasz adres.

W razie wątpliwości, zachęcam do zadawania pytań pod artykułem.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Jakie dokumenty są potrzebne do stwierdzenia nabycia spadku

 1. Ewa pisze:

  Szanowna Pani Mecenas. Czy do wniosku o przesłanie aktu wystarczy mój podpis, czy też muszę ten podpis poświadczyć u notariusza? z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią. Jeśli chciałby Pani wysłać do urzędu stanu cywinego wniosek o wydanie skróconego odpisu aktu urodzenia, zgonu lub małżeństwa wystarczy sporządzić krótki wniosek, podpisać go, i opłacić opłatą, bez konieczności poświadczenia podpisu przez notariusza. Pozdrawiam

 2. at1947 pisze:

  Po śmierci mojego ojca nie było wniosku o potwierdzeniu nabycia spadku,i nadal nie jest złożony.Przedmiotem spadku jest mieszkanie,w którym mieszka współwłaścicielka, czyli żona zmarłego, moja matka.Jakie skutki wiążą się z niezłożeniem wniosku o potwierdzenie nabycia spadku w sytuacji śmierci współwłaścicielki mieszkania.

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   jeżeli współwłaścicielka umrze, nie będzie to miało bezpośredniego wpływu na tok sprawy spadkowej po śmierci Pana/i ojca. Przedmiotem postępowania będzie po ojcu będzie połowa mieszkania, ponieważ zakładam, że byli to współwłaściciele w częściach równych. Jeżeli umrze matka, do masy spadkowej wejdzie dodatkowa część mieszkania, którą odziedziczyła po małżonku (nie mniej niż 1/4).

 3. Jacek pisze:

  Pni Mecenas. Czy w przypadku smierci wujka (bezdzietnego kawalera) gdzie głownymi spadkoiercami sa jego siostry ktualnie jeszcze zyjące wymagane są te same dokumenty jak w innych opisanych przypadkach tj. akt urodzenia i akt małzeństwa? Czy jeszcze jakieś dokumenty? Czy dokument (akt urodzenia bądz akt małżeństwa) wystawione jakiś czas temu (np 10 lat temu) sa honorowane przez sąd w postępowaniu spadkowym?
  Z góry dziękuję i Pozdrawiam

  • Beata Białek pisze:

   Witam serdecznie,
   podczas składania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku trzeba przedłożyć akty stanu cywilnego – akt urodzenia w przypadku mężczyzny i akt małżeństwa w przypadku kobiety zamężnej. Akty stanu cywilnego powinny być aktualne, tzn. trzeba je wyciągnąć ze urzędu, nie ma możliwości złożenia dokumentów sprzed 10 lat – ponieważ w takim wypadku Sąd wezwie Panią do ich uzupełnienie poprzez złożenie aktualnych aktów. Proszę także pamiętać o dołączeniu do wniosku aktu zgonu krewnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *