Jak złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Zgodnie z art. 1012 kodeksu cywilnego spadkobierca może przyjąć spadek lub go odrzucić. W drugim przypadku zostanie wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył jego otwarcia. W sytuacji, w której spadkobierca zdecyduję się spadek przyjąć będzie miał do wyboru dwa możliwe rozwiązania: przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za dług spadkowe (przyjęcie proste) lub przyjęcie spadku z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Należy pamiętać, że wedle generalnej zasady, spadkobierca nie ma prawa częściowo spadku przyjąć, a częściowo odrzucić.

Złożenie przez spadkobiercę oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku może nastąpić przed sądem lub notariuszem, w terminie 6 miesięcy od dnia w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Moment ten będzie więc, zależnie od okoliczności, tożsamy z chwilą śmierci spadkodawcy lub też nastąpi później, w jakiś czas po jego śmierci (może się bowiem zdarzyć, iż spadkobierca dowie się później o śmierci spadkodawcy lub o powołaniu go do dziedziczenia w testamencie). Niemniej w przeważającej większości przypadków termin do złożenia oświadczenia minie po upływie 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy. W razie wątpliwości, zachęcam do zadawania pytań, chętnie odpowiem.

Przepisy prawa cywilnego przewidują również określone skutki na wypadek, gdyby oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku nie zostało złożone w ww. terminie. Następuje wówczas automatycznie skutek, jak gdyby spadkobierca przyjął spadek wprost, bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe. Jeśli jednak spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych (np. dziecko), osoba, co do której istnieją podstawy do jej ubezwłasnowolnienia lub osoba prawna, niezłożenie oświadczenia w terminie jest równoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Więcej na temat kwestii związanych z dziedziczeniem przez małoletnie dzieci mogą Państwo przeczytać w moim artykule: „Gdy spadkobiercą jest małoletni”.

W tym kontekście warto również wiedzieć, iż w postępowaniu sądowym opłacie podlega zarówno wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (50 zł.), jak i odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku (50 zł.). Jeśli więc złożymy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po upływie terminu do złożenia oświadczenia, kiedy nastąpił już automatyczny skutek, jak gdyby spadkobierca przyjął spadek, możemy zaoszczędzić na drugiej z ww. opłat sądowych.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone zarówno przed sądem, jak i przed notariuszem. Jeżeli takie oświadczenie już zostało złożone, nie można go później cofnąć ani zmienić.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Jak złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

 1. PELOWSKA pisze:

  ja ponosiłam wszystkie koszty związane z uznaniwm za zmarlego i tp. od spalenia domu i zaginięcia męża nie mam własnego kąta i jakie koszty jeszcze mnie czekają? córka niema żadnych pieniędzy ja mam 2 grupę na stałe i zakaz pracy.CO MAM ZROBIĆ Z KOSZTAMI NIE MAMY PIENIĘDZY.PROSZĘ O RADE .Z KTÓRĄ DAM JAKOŚ SOBIE MOŻLIWOŚĆ NA WŁASNY KĄT!!!????

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   Z Pani pytania wynika, że ma Pani wątpliwości dotyczące dziedziczenia po mężu. W sytuacji, gdy spadkodawca nie sporządził przed śmiercią testamentu znajdą zastosowanie ogólne przepisy o dziedziczeniu ustawowym. Zgodnie z nimi spadek w piewrszej kolejności dziedziczą żona i dzieci w częściach równych. Dlatego zapewne doszło do ustalenia praw do spadku w 1/2 przez Panią i w 1/2 przez dziecko (córkę). Nie jestem w stanie udzielić żadnej odpowiedzi na dalszą część pytania, ponieważ nie wiem na jakim etapie postępowania spadkowego jest Pani w chwili obecnej oraz czy chce Pani dokonać działu spadku z córką.
   Pozdrawiam

 2. syska pisze:

  Witam
  mam pytanie w jaki sposób odrzucić spadek po ojcu, który już nie żyje ponad 10 lat. Chcemy wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku i chcemy, żeby cały spadek przeszedł na żyjąca babcie, a później w postępowaniu przed notariuszem, żeby to Ona podzieliła spadek.
  Kiedy możemy złożyć oświadczenie o odrzuceniu/zrzeczeniu się spadku? podczas postępowania o nabyciu spadku, przed po?

  • Beata Białek pisze:

   Witam Panią,
   sytuacja wygląda nieco inaczej. Niestety prawo spadkowe przewiduje ścisły termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku, tj. 6 miesięcy o pozyskaniu informacji powołania do spadku – w Pani przypadku od dnia śmierci ojca. Pani takiego oświadczenia nie złożyła, oznacza to, że przyjęła Pani spadek wprost.
   Jeżeli Pani i rodzina pragniecie, aby to babcia podzieliła spadek, trzeba:
   1. przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku,
   2. a następnie notarialnie przekazać swoją własność na rzecz babci, która zaś dopiero podzieli spadek u notariusza.

 3. Beata pisze:

  Witam
  Mam długi i komornika,
  czy jak odrzucę spadek po rodzicach(rodzice nie mieli długów) to moje dziecko które będzie dziedziczyło ,przejmie moje długi?

  • Beata Białek pisze:

   Witam,
   to, czy dziecko będzie dziedziczyć zależy od kilku kwestii.
   Po pierwsze: jeżeli w chwili śmierci rodzica dziecko jest niepełnoletnie, drugi rodzic może w jego imieniu odrzucić spadek bądź przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza (długi spłaca się wtedy do wysokości otrzymanego majątku, np. w skład masy spadkowej wchodzi mieszkanie za 200000zł, a długi wynoszą 250000zł,to dług spłaca się tylko do wysokości wartości mieszkania, czyli 200000zł).
   Jeżeli dziecko w chwili śmierci spadkodawcy będzie już pełnoletnie, ma możliwość odrzucenia spadku, przyjęcia go z opisanym wyżej dobrodziejstwem inwentarza bądź może przyjąć spadek wprost.
   Jedynie przyjecie spadku wprost spowoduje, że Pani dziecko będzie ponosić odpowiedzialność za Pani zobowiązania finansowe. Nalezy jednak pamiętać o zachowaniu 6-miesięcznego terminu na złożenie przed sądem lub notariuszem oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku, ponieważ w przypadku osoby dorosłej spowoduje to przyjęcie spadku wprost, czyli z długami.

   Pani dziecko może więc odziedziczyć spadek po Pani rodzicach, co jest dla niego korzystne z uwagi na brak obciążeń zobowiązania finansowymi i jednocześnie odrzucić lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza spadek po Pani, aby w ten sposób uniknąć konieczności spłacenia długu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *